Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti't-Türk
Filmi izlemek için tıklayınız


  Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti't-Türk

 

  İlk dil bilginimiz, ilk sözlük bilimcimiz, ilk coğrafyacımız, ilk ansiklopedicimiz Kâşgarlı Mahmud'un bininci doğum yıl dönümü dolayısıyla hazırlamış olduğumuz ağ kümesine hoş geldiniz...


  Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti't-Türk'ü çeşitli yönleriyle tanıtan bilgilerin sunulduğu bu ağ kümesinde eserin söz varlığında arama yapabileceğiniz sözlük veri tabanı da bulunmaktadır. Kurumumuzun süreli yayınlarında yayımlanmış olan konuyla ilgili makalelere tam erişimin de sağlandığı sayfalarımızda Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti't-Türk kaynakçası da yer almaktadır.


  Ağ sayfalarımızla ilgili öneri ve eleştirilerinizi katki@tdk.org.tr adresine bildirebilirsiniz. Göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkür ederiz.

Türk Dil Kurumu

 

  Bu ağ kümesi, Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın'ın Binyıl Önce Binyıl Sonra Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti't-Türk (TDK, Ankara, 2008) adlı kitabından özetlenerek alınan bilgilerle Prof. Dr. Recep Toparlı, Dr. Yücel Dağlı ve Ş. Bilâl Çavuşoğlu tarafından hazırlanmıştır.

  Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti't-Türk ağ kümesinde yer alan bilgiler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden alıntı yapacaklar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.  Sunuş

  Kâşgarlı Mahmud

  Kâşgarlı Mahmud'un Türbesi

  Dîvânu Lugâti’t-Türk

  Söz Varlığından Kültür Dünyamıza

  Bulunuş Öyküsünden Yayımlanışına Dîvânu Lugâti’t-Türk

  Süreli Yayınlar Veri Tabanında Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti’t-Türk

  VI. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'ndaki Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti’t-Türk'le İlgili Bildiriler

  Kâşgarlı Mahmud ve Dîvânu Lugâti’t-Türk Kaynakçası

  Dîvânu Lugâti’t-Türk Sözlük Veri Tabanı

Haber Belgeliği

Duyuru Belgeliği