Yeni Yayın: Ansiklopedik Askerî Terimler Sözlüğü (İngilizce-Türkçe)

                                                                                                                                                  30.05.2018

              

                 Askerî Terimler

     Terim sözlükleri adı altında pek çok yayının hazırlanmasına öncülük eden Türk Dil Kurumu, bu diziye “Ansiklopedik Askerî Terimler Sözlüğü”nü de ekledi. Eser, bir terim sözlüğü olmanın ötesinde hem günümüzün hızla değişen ve gelişen askerî teknolojisini takip edebilmeyi hem de Türk subay rütbelerinin İngiltere ve ABD’deki karşılıklarını görebilmeyi mümkün kılıyor.
      Beş yılı aşkın bir çalışma ve araştırmanın sonucunda hazırlanan eserde yaklaşık 20.000 İngilizce kelimenin Türkçe karşılığı yer almaktadır. Sözlüğün hazırlanmasındaki amaç Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve askerî alanda çalışma yapanların ihtiyaç duyabilecekleri terimleri hatasız bir şekilde verebilmektir.
    İngilizce-Türkçe hazırlanan 884 sayfalık bu eserde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Türk Ordusu’na Mesajı” ile “Türk Gençliğine Hitabı” hem İngilizce hem de Türkçe olarak yer almaktadır. Ayrıca sözlükte Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıklarının sembolleri, NATO üyesi ülkelerde komuta birimleri ve bunların vazifeleri, askerî terimlere ait kapsamlı kısaltmalar dizini ile eski askerî terimler ve günümüz karşılıklarına da yer verilmiştir.