TRT Radyo 1’de “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” konuşuldu.

                                                                                                                                            23.10.2018

           23.10.2018 _

    Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, 23 Ekim’de (13.30-14.00) TRT Radyo 1’e konuk oldu. Programda Türk Dil Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünün Ankara’da, Cer Modern sergi salonunda hazırladığı “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” adlı ilk okuma kitapları ve oyuncak sergisi konuşuldu.

   Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, “Düşler, Oyunlar ve Okumalar” sergisinin 2017 Türk Dili Yılı çerçevesinde Millî Kütüphanede hazırlanan “Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler”, “Dil Bilgisi Kitapları”, “Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları”, “Türkçe Divanlar” ve “Çağdaş Türk Şiiri Kitapları” sergilerinin bir devamı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı’nın bir başlangıç olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Türkçeyi doğru ve güzel kullanma şuuru geliştirmeye yönelik faaliyetlerin süreceğini belirtti.

   Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, sergide çocukluk döneminin iki ana unsuru olan oyun kültürü ve ilk okuma kültürünün merkeze alındığını belirterek sergiyi gezecek büyüklerin geçmişe bir yolculuk yapacaklarını, küçüklerin ise büyüklerin hangi süreçlerden geçtiğini göreceklerini söyledi. Serginin şu ana kadar 2000’in üzerinde ziyaretçiyi ağırladığını belirten Doç. Dr. Bilal ÇAKICI serginin hazırlanmasında büyük emeği olan Türk Dil Kurumu Bilimsel Çalışmalar Müdürü Uzman Adem TERZİ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, Kültürel Araştırmalar Vakfı, Millî Kütüphane ve Cin Ali Vakfına teşekkür etti.