Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN 29. Milletlerarası Tahran Kitap Fuarına Katıldı

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü 29. Milletlerarası Tahran Kitap Fuarı münasebetiyle Tahran’da bir dizi toplantılara katıldı.

n00235957-t

29. Milletlerarası Tahran Kitap Fuarında “Dillerin Tadı Türkçe” başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, “Türkler, bugünün Farsçasıyla Gazneliler ve Selçuklular döneminde tanıştı. Eski Türkçeyle eski Farsçanın kadim tarihimizde buluştukları dönemleri İranlı akademisyenlerle çalışmak istiyoruz” dedi.

Konuşmasında Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN şunları da belirtmiştir. “İlmî kitaplarda Türkçenin tarihî macerası Doğu ve Batı Türkçesi olarak ikiye ayrılır. Batı Türkçesine Osmanlıca, Doğu Türkçesine Çağatayca diyoruz. Çağatay Türkçesinin batı kolu da İlhanlı dönemi dilidir. İlhanlı dönemi diline ait eserler İran kütüphanelerinde bulunmaktadır. İranlı dostlarımızla bu alanda çalışmak için ilişkiler kurmak istiyoruz.”

Kitap fuarından sonra Tabatabai Üniversitesine geçen Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, öğrencilere Türk Dil Kurumu, Türk ve İran dili ilişkileri hakkında bilgi verip soru cevaplı bir toplantı yapmıştır.

Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN daha sonra İran Dil Kurumu (Ferhengistan) başkanı Dr. Haddad Adil ile tanışma toplantısına katıldı. Toplantıda iki ülke arasındaki tarihî ve kültürel ortaklıklar hakkında sohbet edildi. Türk Dil Kurumunun çalışmaları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN toplantı sonunda Türk Dil Kurumu yayınlarından Farsça-Türkçe Sözlük Lugat-ı Halîmî’yi Dr. Haddad Adil’e takdim etti.

tdk-baskani-kacalin-iranda c4b2d13-670x330

Toplantı sonrasında Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN şu bilgileri aktardı. “İleriye dönük iş birlikleri için tanışma toplantısı düzenledik. Kurumların neler yaptığı hakkında görüşmelerde bulunduk. Bizim de dünyadaki dil kurumları ile ilgili çalışmalarımız var. Bir arkadaşımız dünyadaki dil kurumlarından İran örneğini çalışmaktadır. Komşu ülke ile nasıl iyi ilişkiler geliştirebiliriz? Ziyaretimin ana gündemi budur.

X200295