Dede Korkut'tan Hicrânî'ye Âşıklık Geleneği Çalışma Toplantısı ve Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisi Bayburt'ta Gerçekleştirildi

      Türk Dil Kurumu ve Bayburt Üniversitesi iş birliğiyle Dede Korkut'tan Hicrânî'ye Âşıklık Geleneği Çalışma Toplantısı ve Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisi, 17 Kasım 2016 tarihinde Bayburt'ta düzenlendi.

BH8A5335

V98B4410

    Dede Korkut'tan Hicrânî'ye Âşıklık Geleneği Çalışma Toplantıs,  Bayburt Üniversitesi Bâberti Külliyesi 15 Temmuz Millî Birlik Salonunda saat 9.30’da açış konuşmalarıyla başladı. Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa KAÇALİN, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Zeki ERASLAN ve Vali İsmail USTAOĞLU açış konuşmalarını yaptı.

V98B4409

      Kurum Başkanımız Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, açış konuşmasında “Aşk hissin hisse yakınlığıdır.  Aşk nefsin nefse yakınlığıdır. Aşk cinsin cinsle tanışıklığıdır. Aşk sarmaşık görüntüsünde sararmış belirtisinde bir haldir. Âşık Buhâri’ye hemhal buhanete hammaldır. Âşıkla aşık atılmaz aşk tutulur güneş tutulmaz. Gönülden gelen dilden dökülünce âşığın eli tutulmaz. Tutuk olan tutkun olamaz. His depreşmeyince kan kıpraşmaz. Aşk olsun âşık olana hamdolsun âşık edene” biçiminde duygu ve düşüncelerini  dile getirdi. 

                      V98B4387

      Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Zeki ERASLAN ise açış konuşmasında "Böyle bir programın yapılmasından memnuniyetini dile getirdikten sonra Bayburt’tun âşıklık geleneği ve halk edebiyatı kültürünün yaşatıldığı önemli coğrafyalardan biri olduğunu ve Bayburt’ta âşıklık geleneğinin her zaman canlı tutulduğunu" dile getirdi.

                   IMG 1391

     Program iki oturumda düzenlenen çalışma toplantısıyla devam etti. Doç. Dr. Gülhan ATNUR başkanlığında başlayan ilk oturumda Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU, Doç. Dr. Hamdi GÜLEÇ, Doç. Dr. Ahmet Özgür GÜVENÇ konuşma yaptı. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU başkanlığındaki ikinci oturumdaysa Doç. Dr. Gülhan ATNUR, Doç. Dr. Bahadır GÜCÜYETER ve Yrd. Doç. Dr. Turgay KABAK konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda ağırlıklı olarak sözlü kültür, âşıklık geleneği, mizah, Dede Korkut, Celalî, Bayburtlu Zihnî, Ağlar Baba, Âşık Hicranî ve yörenin önde gelen öbür âşıkları üzerinde duruldu. Oturumlar bittikten sonra konuşmacılara katılma belgeleri takdim edildi.

  98B4457

    

V98B4565

V98B4617

     Saat 14.00’te âşık icraları başladı. Âşık Kazanoğlu, Âşık Süphanî, Ozan Baki Çetin, Âşık Sıtkı Eminoğlu ve Âşık Piroğlu âşıklık geleneği icrasında bulundu. 

 98B4662

      Âşıkların icrasından sonra Kurum Başkanımız Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN'a Yüz Hadis Yüz Hikâye adlı eseri, Yüksek Kurum Başkan Yardımcısı Zeki ERASLAN ise plaket takdim etti.

7V98B4620

8V98B4632

     Saat 19.00’da Şair Zihnî Kültür Merkezinde Kurumumuz tarafından Türkçe Aşkı, Vatan Aşkı Gösterisi Bayburtlu izleyicilerin beğenisine sunuldu.

 98B5007

 

10V98B4740

V98B4964

V98B5079

V98B5107