Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular

 
Sözlük'te  


.:: Türk Dil Kurumu - Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular ::.
gangren  x   kangren  §gravat  x   kravat  §kâ:busu  x   kâ:bu:su  §ka:nu:nusa:ni:  x   kâ:nu:nusa:ni  §ka:nunuevvel  x   kâ:nu:nuevvel  §ka:rsör, karisör  x   karoser  §ka:til zanlısı  x   katil zanlısı  §ka:valtı  x   kahvaltı  §kabi:ne  x   kabine  §kağıt  x   kâğıt  §kaideye almamak  x   kale almamak  §kakafoni  x   kakofoni  §kalemşör  x   kalemşor  §kanpanya  x   kampanya  §kaparo  x   kapora  §kapşon  x   kapüşon  §Karayca  x   Karaimce  §karegrafi, kareografi  x   koreografi  §karekter  x   karakter  §karemel  x   karamel  §karnıbahar  x   karnabahar  §kavonoz  x   kavanoz  §kaysı  x   kayısı  §kendine iyi bak  x   kendine dikkat et  §keşki  x   keşke  §kırahatane  x   kıra:atha:ne  §kilot  x   külot  §kimyasal  x   kimya:sal  §kipri  x   kirpi  §kiprik  x   kirpik  §kirbit  x   kibrit  §kitlemek  x   kilitlemek  §klavuz  x   kılavuz  §kokreç, kokareç  x   kokoreç  §kolanya  x   kolonya  §kollej  x   kolej  §kolleksiyon  x   koleksiyon  §kollektif  x   kolektif  §komidin  x   komodin  §kominist  x   komünist  §komünükasyon  x   komünikasyon  §konsansüs  x   konsensüs  §kontür, kontur  x   kontör  §kopye  x   kopya  §kozmatik  x   kozmetik  §kurdela, kordale, kurdale  x   kurdele  §küpür  x   kupür  §küvöz  x   kuvöz  §


 

   Türkçenin söz varlığındaki bazı sözler yanlış söylenmekte, yanlış yazılmakta kimi zaman da yanlış anlamda kullanılmaktadır. Çoğu yabancı kökenli olan bu sözlerin Türkçedeki söylenişleri ve yazılışları genel kullanıma göre ölçünlü duruma gelmiştir. Bu sözlerin ölçünlü biçimleriyle Türkçede kullanılması söyleyişte ve yazımda birliğin sağlanması açısından önem taşımaktadır. Türkçe karşılıkları varsa, bu karşılıkların kullanılması yanlışlardan kaçınmak açısından doğru bir çözümdür. Ancak Türkçe karşılığı yaygınlaşmamış sözlerin kullanılması durumunda bu sözleri ölçünlü Türkçedeki biçimleriyle yazmak ve söylemek gerekir.

 

   Kurumumuz, bu tür yanlışlardan kaçınmak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla yeni bir çalışmasını kamuoyunun yararlanmasına sunmaktadır. Yanlış söylendiğine veya yazıldığına tanık olduğumuz sözler, yeni bir yazılımla siz değerli kullanıcılarımızın hizmetine sunulmaktadır. Yazılımda yanlış kullanılan sözlerin üzerine fare ile bir kez tıklamanız yeterlidir. Sözlerin doğru söylenişleri, yazılışları ve anlamları açılacak sayfada sizlere sunulacaktır.


   Yazılımla ilgili önerilerinizi ve veri tabanına eklenmesini istediğiniz yanlış kullanımları e-posta ile bildirebilirsiniz.

Türk Dil Kurumu   Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN, Prof. Dr. Recep TOPARLI ve Uzm. Belgin TEZCAN AKSU'nun hazırladığı Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular Kılavuzu, Prof. Dr. Recep TOPARLI ve Şefik Bilâl ÇAVUŞOĞLU tarafından Genel Ağ ortamına aktarılmış, Türk Dil Kurumunun yetmiş sekizinci kuruluş yıl dönümü törenleri kapsamında 12 Temmuz 2010 günü kullanıma açılmıştır.